Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Geriatrické syndromy

Soubor příznaků charakteristických pro křehkého seniora lze vyjádřit geriatrickými syndromy. Níže uvedené syndromy ne vždy ohrožují pacientův život, ale mají zásadní vliv na jeho kvalitu. Patří sem:

  • Syndrom hypomobility, jehož příčinou bývá pohybový dyskomfort, ztráta motivace, deprese, kognitivní deficit, nežádoucí účinky léků, úzkost a strachu, bolest, únava apod. Prevencí je zejména motivace seniora k pravidelné pohybové aktivitě. Důležitý je také vhodný výběr pomůcek k pohybu.
  • Syndrom imobility souvisí s tím, že senior je z nejrůznějších příčin upoutaný na lůžko. Jedná se o vážný stav, který vyžaduje profesionální ošetřování, speciální pomůcky (například proti proleženinám, polohovací lůžko) a rehabilitaci. Důležité je dodržování pitného režimu a dostatečného příjmu živin.
  • Syndrom dekondice je charakterizován poklesem tělesné zdatnosti. Bývá důsledkem dlouhodobé hypomobility či imobility. Léčba spočívá ve zvýšení kondice, například procházkami či rekondičními programy. V diferenciální diagnóze je třeba vyloučit zejména srdečně cévní onemocnění, chudokrevnost či poruchy funkce štítné žlázy.
  • Syndrom svalové slabosti (sarkopenie) je způsoben úbytkem svalové hmoty a svalové síly.  V klinickém obrazu dominuje snížená výkonnost dolních končetin, zpomalení a znejistění chůze. Prevencí je dostatečná výživa s obsahem vitaminu D3 a pohybová aktivita.
  • Syndrom anorexie a malnutrice se projevuje výrazně sníženou chutí k jídlu, nechutenstvím a odmítáním jídla. Podvýživu je nutné řešit s nutriční terapeutkou nebo s lékařem. Při vyšetření je třeba myslet na nádorové či zánětlivé onemocnění včetně tuberkulózy, těžší formy deprese, hypertyreózu, jaterní cirhózu chronické srdeční a ledvinové selhání, demenci, alkoholismus, nevhodný stravovací režim, sociální nouzi apod.
  • Syndrom nestability s pády se vyznačuje se nejistou chůzí, nestabilitou, svalovou slabostí, neobratností a pády. Značnou roli zde hraje závrať, jejíž příčiny by měly být objasněny, protože mnohé jsou léčebně ovlivnitelné. Pády často vedou ke zlomeninám a následné imobilitě. Příčinou jsou nejčastěji choroby pohybového aparátu, rovnovážného ústrojí, nervové soustavy a srdečně-cévní onemocnění.
  • Syndrom inkontinence je velkou překážkou plnohodnotného života, který by mnozí senioři ještě mohli vést. Důležité je si uvědomit, že inkontinence nepatří k projevům stárnut a lze ji léčit. Inkontinenční pomůcky by přitom měly být jen přechodným řešením.

Mezi další geriatrické syndromy se řadí syndrom deliria, syndrom maladaptace, syndrom kongitivního deficitu, demence a poruch paměti, syndrom týrání, zanedbávání a zneužívání či syndrom terminální geriatrické deteriorace.

Léčba v séniu by měla být komplexní, zaměřená nejen na vyvolávající příčiny, ale také na zlepšení soběstačnosti, zachování intelektových funkcí a fungujících sociálních vztahů. Cílem je umožnit seniorům žít co nejdéle kvalitním a nezávislým životem.

Zdroj: Holmerová I a kol. Průvodce vyšším věkem. Praha: Mladá fronta 2014.

(sa)

Položte dotaz odborníkovi

Ptejte se našich lékařů a specialistů a získejte pomoc v souvislosti se svými pochybnostmi, které se týkají stárnutí.

Jak to funguje?

1.

Položte otázku, na kterou potřebujete znát odpověď a vyplňte e-mail, na který Vám poté přijde odpověď.

2.

Otázka bude odeslána specialistům, kteří Vám na otázku do 48 hodin odpoví.

3.

Na odpověď vás upozorníme e-mailem nebo ji naleznete v naší on-line poradně.

Diskuze

Jearo, 10.03.2022

Počet odpovědí: 0
Таможенная компания «ВЭД ЛАЙН» становиться в сфере ключевого поставщика в внешнеэкономической деятельности с Поднебесной. Наше управление хранит богатый опыт в этой отрасли, поскольку мы работаем на этом рынке много лет. «ВЭД ЛАЙН» https://ved-line.ru имеет кадровых менеджеров по работе с поставками импортных товаров, а также опытных специалистов по работе с потребителями.

Jearo, 18.02.2022

Počet odpovědí: 0
Мы являемся индивидуальным поставщиком товаров из Поднебесной и транспортных услуг с глобальной сетью морских агентов и беспрецедентными функциями складирования, отгрузки, таможенного оформления https://ved-line.ru преимуществом работы согласно договору поставки также условью комиссии при внешнеторговой сделки с клиентами и обратной логистики. В настоящее время мы предлагаем нашим заказчикам системную коммуникацию в торговой логистике, что способствует им выходить на новые рынки, расширять ассортимент товаров и расти быстрее.

Petr, 24.01.2022

Počet odpovědí: 0
Dobrý den. Je mi 83 let, jsem vdovec a bydlím v Praze 4. Poslední 2 roky se moje fyzická kondice neustále zhoršuje a zásadně mne omezuje v kontaktu především s vnoučaty. V současné době trpím denně tělesnou slabostí, únavou, ospalostí, mnohdy až bolestivým tlakem měkkých tkání v HK a DK. Zmíněné obtíže začínají ihned ráno po probuzení a doprovází mne po celý den zhruba do 19:00, kdy se celkový stav mírně zlepšuje. Sice zastanu potřebnou pravidelnou osobní hygienu a nezbytné domácí práce, ovšem každý jednotlivý úkon mi odhadem trvá 3x až 4x déle než před 3 lety. Navíc po každém úkonu , na příklad po sprše jsem tak unavený, že si musím opět alespoň na 15 minut odpočinout. Při vycházce či nákupu se musím každých 300 metrů zastavit a odpočívat. S vnoučaty nemohu na vycházky, protože bych je pro svou chabou kondici je neuhlídal. Zásadní nechutenství mne sice neprovází, ale přeorientoval jsem se na 5 minimálních dávek jídla a dostatečné množství tekutin. Odborní lékaři mi diagnostikovali výrazné změny na páteři, zejména krční a počínající polyneuropatii, Rekondice a rehabilitace, které jsem dosud mnohokrát podstoupil, dosud nepřinesly pozitivní efekt. Podle mého soudu (omlouvám se za sebediagnostiku) jsou obtíže způsobeny věkem, typickými geriatrickými změnami a chápu, že jsem zřejmě nevratné . Můj dotaz vlastně zní: Mohu něco pro sebe udělat s ohledem na omezenou fyzickou kondici ?

cabs, 19.01.2022

Počet odpovědí: 0

cabs, 30.11.2021

Počet odpovědí: 0
Надежные грузовые шины 315 80 R22.5 по оптовым ценам от производителя APLUS

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.