Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Péče o své blízké - všechna pro i proti

Nezisková organizace Sue Ryder pomáhá seniorům a jejich blízkým při změnách, která přináší stáří. Podle aktuálních odhadů pečuje v České republice o své blízké zhruba jeden milion lidí. Péče o blízkého je velmi náročná, ale zároveň je nenahraditelným typem péče, který v mnoha případech významně zkvalitní a někdy i prodlouží život toho, o koho je pečováno. Pokud stojíte před rozhodnutím stát se neformálním pečujícím o svou maminku nebo tatínka, následující článek vám dá představu, co vše bude péče o blízkého zahrnovat, jak bude náročná časově, kdo vám může pomoci i jaký dopad na celou rodinu může péče o seniora mít.

Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že péče o seniora bývá ve většině případů záležitostí na několik let. 40 % pečujících z průzkumu provedeného Sue Ryder pečovalo o svého blízkého déle než 4 roky. Proto je dobré hned od startu rozvrhnout si síly, počítat s tím, že půjde spíš o maraton než o sprint. Pokud nebudete nebo nechcete využívat externí pomoc, lze jen 
doporučit rozložit péči minimálně mezi několik členů rodiny.

Jak nejlépe péči nastavit?

V ideálním případě by se rodina ještě před samotným začátkem péče o svého blízkého sešla, zhodnotila situaci, zvážila potřebný rozsah pomoci a její členové by dospěli ke shodě o tom, kdo se v jakém rozsahu a jakým způsobem bude podílet na péči. Bude potřeba, aby již teď někdo přestal pracovat? Kde bude senior bydlet? Kdo bude zajišťovat nákupy či úklid? Kolik bude péče stát? Není nutné, aby se každý podílel přímo fyzicky na péči samotné. Často může pomoci i finanční pomoc nebo právě zajištění nákupů.

Péče je náročná nejen fyzicky a psychicky, ale také časově. 38 % respondentů v průzkumu uvedlo, že se v době péče muselo vzdát svého volného času, svých koníčků a setkávání s přáteli a více než 25 % muselo opustit zaměstnání nebo si alespoň zkrátit úvazek. To s sebou nevyhnutelně neslo i změnu finanční situace pečujících.

Péče zatěžuje vztahy v rodině

Během péče o blízkého dochází k zatížení blízkých vztahů pečujících. Ať už je to nedostatkem času či psychických sil, vztahy v rodině jsou vystaveny zvýšené zátěži. Někdo může mít pocit, že ho ostatní v péči nechali samotného, manžel či manželka pečujícího trpí tím, že při péči o seniora již není prostor na péči o vztah. Více hádek a odcizení potvrdilo v rodinných vztazích 14 % respondentů. Na druhou stranu každá náročná situace nebo krize může pomoci vztahy naopak upevnit, to, co spolu zvládnou lidé překonat, může být základem pro prohloubení vztahu. K tomu došlo u 38 % respondentů. Jedna třetina pečujících, kteří se průzkumu účastnili, uvedla, že by jim v průběhu péče o seniora nejvíce pomohla pomoc psychologická. Nebojte si tedy říct o pomoc psychologa.

Péče o blízkého je dlouhá a náročná, na druhou stranu, pokud se pro ni rozhodnete dobrovolně, umí být neuvěřitelně obohacující.

Tereza Brunerová,

psycholožka a právnička


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.