Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

TELEMEDICÍNA - zaměřeno na pohyb

Digitalizace, moderní komunikační technologie, monitoring / selfmonitoring, data … Jinými slovy telemedicína. Někdo má „osypky“ už jen z úvodní kombinace slov. Na první pohled to celé může působit složitě, ale není třeba mít obavy z nároků na naši technickou zdatnost. Ostatně kdo ještě nikdy neměl v ruce chytrý telefon, nepracoval s aplikací monitorující pohybovou aktivitu, nenosil na zápěstí chytré hodinky či nějaký fitness náramek? Myslím, že takových uživatelů příliš nebude ani u starší generace. Mladší členové rodiny navíc určitě vždy rádi pomohou.

O čem telemedicína je?

Zjednodušeně řečeno o zefektivnění a zkvalitnění diagnosticko-léčebného procesu neboli o zlepšení komunikace mezi lékaři a pacienty či mezi lékaři navzájem pomocí moderních komunikačních a informačních prostředků. Telemedicína je součástí digitalizace zdravotnictví, která představuje šanci, jak udržet stávající kvalitu péče, jež se posouvá do stále vyššího věku. Cílem telemedicíny ve vztahu k pacientovi je pak mj. podpora zdraví, prevence a zdravotní péče. V hlavní roli – data.

Klíčové je mít svá data pod kontrolou, stále při sobě a kdykoli je moci sdílet se svým lékařem. Příkladem mohou být data o hodnotách tlaku krve, které si měříme domácím tlakoměrem, hladiny cukru v krvi (glykemie) měřené glukometrem, ale i data o vývoji hmotnosti nebo třeba počtu kroků, které denně ujdeme. Prostředkem pro práci s daty pak jsou moderní komunikační technologie, tedy např. chytrý telefon, s nímž můžeme tlakoměr, glukometr či chytré hodinky nebo náramky s krokoměrem propojit.

Proč se monitorovat?

Odpověď je snadná – děláme to pro sebe, pro své zdraví. Potřeba zapojit se do péče o své zdraví v dnešní době, kdy lékařů a zdravotníků není nazbyt, stále sílí. Tím spíše, že kompenzaci řady onemocnění, jako jsou obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak ad., máme z velké části ve svých rukou. Monitoring, tj. zaznamenávání a sledování dat o vývoji daného onemocnění, je jednou z cest k jeho lepší kompenzaci. Je totiž známo, že ten, kdo se monitoruje, je v léčbě úspěšnější, a to ať už jde o monitoring glykemie u diabetika, krevního tlaku u člověka s vysokým krevním tlakem či hmotnosti nebo počtu kroků u obézního. Věnovat monitoraci (tzv. selfmonitoringu) pravidelně chvilku svého času a nečekat s měřením do ambulance specialisty jednou za tři měsíce se skutečně vyplatí.

Selfmonitoring usnadňuje například aplikace Čas pro zdraví (www.casprozdavi.cz). Jde o nástavbu k dalším aplikacím, které slouží ke shromažďování dat, ať už o stravě (Kalorické Tabulky), pohybové aktivitě (Garmin Connect, Google Fit, Apple Health ad.), krevním tlaku či glykemii, a které jsou zdarma. Pacienti tak přehledně na jednom místě shromažďují data, která mohou zpřístupnit lékaři, psychologovi, trenérovi pohybu či nutričnímu terapeutovi a zároveň s nimi online komunikovat.

Pohyb jako univerzální lék

Proč všichni stále dokola zdůrazňují roli pohybu? Protože ho dnes máme málo – sedavá zaměstnání, pohodlné cestování MHD či automobily atd. A protože to bohužel není pouze hmotnost, do níž se nedostatek pohybu promítá. Pohyb totiž zejména ovlivňuje fyzickou zdatnost, která je z dlouhodobého hlediska pro náš zdravotní stav a jeho vývoj zásadní. Pohyb má mnoho účinků na lidský organismus. Kromě zlepšení cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo snížení cholesterolu má i účinky přirovnávané k moderním antidepresivům. V neposlední řadě fyzicky zdatný člověk také lépe odolává stresu a lépe regeneruje.

Jak začít?

Nejsnáze dostupnou a pro naše tělo nejpřirozenější pohybovou aktivitou, k níž nepotřebujeme žádného trenéra, speciální sportoviště, ale pouze vhodnou obuv, je chůze. Hned na začátku ovšem pozor na nereálné cíle a limity. Zjistěte nejprve prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo krokoměru chytrých hodinek či fitness náramků počet kroků, které obvykle denně ujdete nyní, a zkuste je pozvolna navyšovat, resp. zařazujte cíleně procházky. Ideálně tak, abyste větší počet kroků ušli vkuse. Inspirovat se přitom můžete trasami např. na stránkách www.pesistezky.cz.

A musí mě pohyb bavit?

Nemusí. Pokud nemáte prožitky z dětství spojené s radostí z pohybu, v pozdějším věku už je bohužel zřejmě nedoženete. V takovém případě si najděte pohyb, který vám bude vadit nejméně, abyste nepřišli o jeho pozitivní účinky. Pamatujte, že jakýkoli pohyb je lepší než žádný.

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Mgr. Bc. Lucie Burdová

 


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.