Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Křehkost

„Křehkost“ je lékařský pojem. Ohrožuje každého druhého pacienta ve vyšším věku

Slyšeli jste někdy o aktivním stárnutí? Procesu, kdy se i ve vyšším snažíme žít nejen důstojně a kvalitně, ale hlavně si to, co děláme, užívat? Nutným předpokladem takového stárnutí je ovšem přiměřený zdravotní stav. Křehkost – tedy vyšší náchylnost k nemocem a stresovým podnětům – přitom aktivní stárnutí komplikuje více než polovině všech seniorů.

Křehkost je poměrně rozšířeným stavem, který se s věkem objevuje stále častěji. Příliš o něm ale slyšet není, a to proto, že o něm často nevědí ani sami starší lidé. Pod pojmem „křehký senior“ si nemusíme představit pouze staršího člověka náchylnějšího ke zraněním, jako jsou zlomeniny (ty jsou ve stáří sice časté, ale mohou být výsledkem např. procesu řídnutí kostí). Stav křehkosti je výsledkem omezení vitálních rezerv organismu člověka, který je pak mnohem zranitelnější. Jedná se tedy ve zkratce o vyšší náchylnost vůči nemocem a stresovým podnětům, s nimiž se křehký senior potýká a vyrovnává mnohem déle než organismus zdravého člověka.

Jak se projevuje křehkost?

1. Nedostatek fyzické aktivity

2. Samovolný úbytek hmotnosti

3. Nadměrná únava

4. Pokles svalové síly (např. při stisku ruky apod.)

5. Pomalá chůze

* Pokud se projevují 1-2 znaky, hovoříme o riziku křehkosti. Při projevech 3-5 znaků je senior diagnostikován jako křehký.

„Křehký senior se bude hůře vyrovnávat nejen s pooperačními komplikacemi nebo chřipkou, ale třeba i s banálním nachlazením. To vše bude mít vliv i na jeho soběstačnost. Křehkost lze do jisté míry zvrátit za pomoci dobré výživy nebo podávání nutričních drinků a vykonávání přiměřené fyzické aktivity,“ připomíná doc. Iva Holmerová, přední česká gerontoložka a ředitelka Gerontologického centra na Praze 8.

„Ještě důležitější je ale prevence tohoto stavu. Měli bychom pamatovat na to, že starší lidé musí přijímat dostatečně výživnou stravu, a to i v případech, kdy se jim nechce jíst. V tom je důležitá právě klinická výživa. Nemocným bychom namísto bonboniéry nebo zákusků měli nosit třeba právě krabičku s výživou,“ dodává doc. Holmerová.

Jak poznat křehkého seniora?

V řadě případů nelze křehkost rozeznat na první pohled. Kdy bychom měli zbystřit? Obecně se můžeme řídit následujícími pěti příznaky. Pokud pozorujeme třeba někoho nám blízkého a odpověď je více jak třikrát ano, je vhodné poradit se s lékařem

1. Je často unavený

2. Nemůže vyjít schody, byť jen jedno poschodí

3. Nemůže obejít ani blok domů

4. Trpí více než pěti nemocemi

5. Ztratil v posledních šesti měsících více než 5 % své hmotnosti

Důležité je ale uvědomit si, že v případě křehkosti nejde o neměnný a nezvratný stav, a proto – pokud rozeznáme příznaky – je třeba začít okamžitě pracovat na nápravě. Kromě fyzické aktivity bychom neměli podceňovat ani vliv správné výživy, která má obecně pozitivní vliv na aktivní stárnutí. Strava měla být bohatá na bílkoviny a doplňovat hlavně vitamín D. Pokud senior není schopen získat dostatečné množství bílkovin a dalších potřebných živin z klasické stravy, lze ji doplnit například nutričními drinky, které jsou k dostání v lékárnách.


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.