Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Kognitivní trénink u pacientů s demencí

Součástí péče o pacienty s demencí jsou kromě farmakoterapie různé psychosociální intervence. Patří sem i kognitivní stimulace s využitím různých pomůcek. Specifické sady určené pro kognitivní trénink vyvíjí od počátku své činnosti tým pracovníků Gerontologického centra v Praze 8.

Počet pacientů s demencí se neustále zvyšuje. Nejčastější příčinu demence představuje Alzheimerova nemoc, jejíž progresi zatím nelze zastavit. Správným přístupem a za pomoci psychosociálních intervencí lze však zachovat kvalitu života lidí s demencí, jejich rodinných příslušníků i pečujících.

Kognitivní stimulace může probíhat v rámci skupinové intervence i v individuální interakci. Vždy je důležité, aby se jednotlivé intervence přizpůsobily možnostem a potřebám lidí s demencí, aby se jednalo o aktivity, které jsou pro ně zajímavé, smysluplné a na nichž se rádi podílejí.

Zkušenosti z Gerontologického centra

V roce 1996 vznikl v Gerontologickém centru v Praze 8 denní stacionář pro pacienty s demencí. Jednalo se o první stacionář tohoto typu v České republice. Ve stejné době a na stejném místě vznikala také Česká alzheimerovská společnost. Pracovníci denního stacionáře tak mohli využívat i jejích prvních zkušeností. Odborný tým se zaměřil nejen na vytváření náplně dne a smysluplných činností, ale také na vývoj pomůcek pro tyto činnosti. Ukázalo se, že je zapotřebí pomůcek, které budou uchopitelné, srozumitelné a adekvátně vizuálně zpracované. V té době byly běžně dostupné jen pomůcky a hračky pro děti, které však nevyhovovaly z důvodů „dětinskosti“ a nepodporovaly důstojnost dospělých lidí s demencí.  

Sady pro kognitivní trénink

Pracovníci týmu proto začali postupně vytvářet vlastní pomůcky. Jednalo se o obrazové materiály, modifikované stolní hry, zjednodušené puzzle, domino, pexeso a podobně. V roce 2005 vznikla za podpory společnosti Lundbeck první Sada pro kognitivní trénink. Obsahovala 80 obrázků, 3 druhy domina, pexeso a jednoduché puzzle. Zejména puzzle představuje oblíbenou činnost, která ovšem vyžaduje soustředění, určitou prostorovou představivost, paměť i motorické schopnosti. Komerčně dostupné puzzle jsou proto pro pacienty s demencí často obtížně řešitelné.

Na základě zkušeností a pro velkou poptávku byla později vytvořena další sada pomůcek. Druhá Sada pro kognitivní trénink obsahuje například soubor 36 obrázků, stolní hru typu „člověče, nezlob se“ s velkými figurkami, barevné házecí kostky pro různé asociace, sadu reminiscenčních obrázků s fotografiemi herců a zpěváků z mládí, pexeso s dvojicemi předmětů „dříve a dnes“, loto či různé karty k podněcování asociací (země a povolání, puzzle v podobě mapy).

Pomůcky pro kognitivní stimulaci jsou obdobné běžným stolním hrám, takže jejich využití v praxi je velmi snadné. Ohlasy na jejich využití jsou pozitivní a sady jsou využívány jak v zařízeních pro lidi s demencí, tak v rodinách. Navíc je možné je využít i v péči o jiné skupiny pacientů, například při práci s autistickými dětmi nebo u lidí po cévních mozkových příhodách.

Suchá J a kol. Vývoj a zkušenosti s využitím Sady pro kognitivní tréninkGeri a gero 2016: 3.


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.