Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Inkontinence

Vztah počtu a intenzity zdravotních problémů k stárnutí je téměř lineární. S přibývajícím věkem si lidé více stěžují na zdravotní potíže. Starší populaci s věkem nad 65 let trápí především chronické onemocnění kardiovaskulárního systému, potíže pohybového aparátu, cukrovka, zhoršující se mentální funkce a inkontinence. O některých problémech se pacienti nebojí hovořit, jiné nechtějí ze studu přiznat. Složení obyvatelstva České republiky ukazuje na fakt, že se blížíme k hranici, kdy senioři budou tvořit až ¼ obyvatelstva. Jednou či více chronickými nemocemi trpí téměř 90 % z nich. Ti jsou pravidelnými klienty lékáren. V lékárnách označených logem Moje lékárna mohou zdarma získat informace, jak ke svému zdravotnímu problému přistupovat.

Významnou součástí projektu mojelekarna.cz je i edukační část zaměřená na vzdělávání lékárníků i klientů lékáren v problematice geriatrie.

Cílem je nabídnout užitečné a fundované informace určené nejen seniorům, ale také jejich rodinným příslušníkům a osobám, které o ně pečují. Tato forma vzdělávání lékárníků je nezbytná a jejím cílem je zdokonalení komunikace s geriatrickými pacienty, kteří tvoří téměř dvě třetiny všech zákazníků lékárny. Na zdravotních tématech, seminářích a edukačních materiálech spolupracuje sdružení Moje lékárna s Českou gerontologickou a geriatrickou společností, která je nejvýznamnější organizací zabývající se problematikou seniorů v České republice. Zapojeným lékárnám byly uděleny certifikáty "Moje lékárna pečuje o seniory" garantované Českou gerontologickou a geriatrickou společností deklarující jejich odbornou úroveň v péči o seniory.

V lékárnách označených logem Moje lékárna získáte i informace o inkontinenci.

Močová inkontinence je častá obtíž s mnoha možnostmi léčby a má řadu příčin. Nadměrně nebo naopak příliš málo dráždivý močový měchýř, překážka v odtoku moče, infekce, vedlejší účinek užívání léků a podobně. Inkontinence může být i průvodním příznakem vážnější nemoci, rakoviny, diabetu, mozkové příhody, Parkinsonovy nemoci nebo roztroušené sklerózy. U mužů se takto může ohlásit zvětšení prostaty nebo jiná její porucha. V každém případě by o inkontinenci měl být informován lékař, protože může být projevem vážnější poruchy zdraví.

Močová inkontinence je častá zejména u starších osob. Nejméně jeden člověk z 10 ve stáří 65 let a více má vlastní zkušenosti s nějakou formou močové inkontinence. Mnoho lidí zbytečně mlčky trpí. Jsou v rozpacích, zda mají jít ke svému lékaři a požádat ho o pomoc, i když vědí, že by pomoc potřebovali. Někteří si myslí, že potíže, které mají, jsou nevyhnutelnými průvodními jevy stárnutí a že se vlastně mohou jen odstraňovat důsledky poruchy. Nepomyslí na to, že je možnost hledat příčiny a způsoby léčení, které jsou k dispozici. Léčení přitom může být jednoduché: užívání antibiotik k likvidaci infekce močových cest nebo nácvik cvičení k posílení svalů, které ovládají močení.

Diagnóza močové inkontinence je snadná a porucha je po zjištění příčiny často léčitelná. Je důležité, aby nemocný i jeho rodina byli v rozhovoru s lékařem otevření a upřímní, pokud jde o všechny okolnosti týkající se tohoto problému. Užitečné je zapisovat si všechny souvislosti, jaký je průběh močení, kdy dochází k inkontinenci, jaké jsou provokující faktory a podobně. Existuje mnoho možností, jak se s inkontinencí vyrovnat. Je třeba poradit se s lékařem znalým problematiky. Léčba může být buď medikamentozní nebo operační, ale existuje také mnoho kompenzačních pomůcek, které pacientovi mohou pomoci žít zcela normální život bez obtíží a nepříjemných důsledků inkontinence.

Typy močové inkontinence (mohou se i kombinovat):

  • Stresová inkontinence: k inkontinenci dojde zvýšením tlaku na močový měchýř při zakašlání, smrkání, smíchu, zvednutí těžkého předmětu nebo při náhlém, rychlém či silném pohybu.
  • Nutkavá (urgentní) inkontinence: osoba pociťuje potřebu jít na WC, nestačí však nutkání zvládnout a na WC nedojde včas.
  • Inkontinence při přeplnění močového měchýře (tzv. paradoxní): močový měchýř je trvale naplněn (pro neschopnost močit nebo pro překážku v odtoku moči) a moč odkapává (jedná se o tzv. inkontinenci z přeplnění).

Problém, jakým inkontinence je, není život ohrožující, přesto je třeba o něm včas vědět co nejvíce, aby byl řešitelný, jak po stránce zdravotní, tak i psychické. Přístup zaměstnanců lékáren Moje lékárna k inkontinentním pacientům je významným krokem k odtabuizování problematiky. 


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.