Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Inkontinence už není tabu

Téma, o kterém se ve společnosti dlouho nemluvilo, se paradoxně v některé ze svých forem týká během života až poloviny celosvětové populace žen a neobchází ani mužské pokolení. Řeč je o inkontinenci. Co si pod ní máme představit? Existuje nějaký způsob, jak se jí vyhnout a co dělat, když už to nejde? Pojďme si o tomto problému otevřeně promluvit.

Co to znamená, když se řekne močová inkontinence?

Inkontinence moči poukazuje na stav, kdy dochází k nechtěnému samovolnému úniku moči, který je pro pacienta sociálním či hygienickým problémem. Moč může pronikat z organismu buďto pozvolna po celou dobu, nebo pouze po dávkách s přestávkami. Poukazujeme tímto i na stav, kdy moč unikne během kašlání, smíchu nebo zvedání těžkých předmětů a také opakované situace, kdy je nucení k močení tak silné, že se jedinec nestihne včas dostat k toaletě.

Koho postihuje a jak ji poznat?

I když se inkontinence moči týká častěji lidí v pokročilejším věku, nelze ji považovat pouze za následek stárnutí organismu. Tento problém může způsobovat řadu nepříjemností, jako je zamezení vykonávání oblíbených aktivit, omezování sociálních kontaktů, zvýšení rizika pádů u starších osob jako následek spěchání na toaletu. Inkontinenci je potřeba chápat ne jako nevyléčitelnou nemoc, ale spíše jako symptom. Můžou ji způsobovat nesprávné každodenní návyky, fyzická predispozice či jiné zdravotní potíže. Někdy je příčinou pouze infekce močového ústrojí či silnější zácpa. Samozřejmě dočasně ji můžou způsobovat také těhotenství, narození dítěte a dočasné ochabnutí svalů a nervů pánevního dna, menopauza, zvětšení prostaty či některé další příčiny.

Věděli jste, že existuje i stresová inkontinence?

Nedejte se zmýlit, stresová inkontinence nevzniká působením psychického stresu na organismus. Objevuje se, když je na močový měchýř vyvíjen tlak (tedy stres) v podobě kašlání, smrkání, běhání nebo třeba zvedání těžkých předmětů či při cvičení. Objevuje se zejména u žen.

Jak se léčit a co udělat pro prevenci?

Mnoho lidí má zábrany mluvit o problémech s inkontinencí se svým doktorem. Při léčbě je však nevyhnutelné co nejbrzčejší odborné vyšetření a konzultace s lékařem. Ten může doporučit medikamentózní léčbu, lokální aplikaci hormonálních přípravků ale také operační zákrok.
Pokud se jedná o prevenci, zcela zásadní je udržování přijatelné tělesné hmotnosti a aktivní, posílené pánevní dno. Všechna doporučení na speciální cviky vám poskytne každý zkušený fyzioterapeut. Důležitá je také úprava pitného režimu. Mnoho pacientů dělá chybu v tom, že pitný režim omezí na minimum. Toto řešení však není vhodné, protože dochází k větší koncentraci moči a tím i k intenzivnějšímu dráždění močového traktu. Vhodné je pít pravidelněji během dne, vyhnout se silné kávě, alkoholu, citrusovým limonádám nebo kyselým jídlům a nápojům. Před ulehnutím pak asi dvě hodiny nepijte. Správné je také omezování kouření a dostatečný přísun vlákniny v ovoci a zelenině, která pomáhá předcházet zácpám.

Pomůcky vás podrží

Na trhu už existuje řada pomůcek, které lidem s inkontinenčními problémy ulehčují a zpříjemňují každodenní život ve společnosti. Vybrat si lze od těch nejtenčích slipových vložek pro ženy i muže přes diskrétní inkontinenční kalhotky až po podložky. Poraďte se s lékárníkem ve své lékárně a vyberte si možnost, která vám nejvíce vyhovuje.


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.