Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Zácpa ve stáří

Zácpa postihuje až třetinu seniorské populace. Častěji jí trpí ženy. Může představovat přechodnou záležitost, ale může být také manifestací závažného onemocnění.

U seniorů se setkáváme nejčastěji s chronickou funkční zácpou, trvající řadu let. Zhoršuje ji nedostatek pohybu, nedostatečný příjem vlákniny a tekutin, vliv užívaných léků i na věku závislé změny trávicí trubice a jejího nervového zásobení.  Zácpa přivádí pacienty k praktickému lékaři, ale i na ambulance interních oddělení či oddělení urgentního příjmu nemocnic v kteroukoli denní i noční hodinu. Pacienti přicházejí s projevy nechutenství, nevolnosti, imitací náhlé příhody břišní až po změny psychického stavu. Zácpa způsobuje celkový dyskomfort, zhoršuje kvalitu života a sociální aktivity.  Jen zlomek osob trpících zácpou však vyhledá odbornou pomoc. Velká část postižených se stydí jít s tímto problémem k lékaři a raději se léčí sama. Při chronických potížích stejně jako při nově vzniklých poruchách vyprazdňování v seniorském věku je však třeba vyloučit závažné onemocnění zažívacího traktu, zejména onkologické. Na místě je tedy návštěva lékaře, který provede potřebná vyšetření s cílem zjištění příčiny potíží a doporučí adekvátní léčebné postupy.

Co je zácpa a proč vzniká?

Zácpu lze definovat jako méně než 3 stolice za týden, obtížné vyprazdňování tuhé stolice či neúplné, nedostatečné spontánní vyprázdnění. Řada pacientů se nevyprázdní bez užití projímadla. Někdy je vyprazdňování tak obtížné, že vyžaduje manuální vybavení. Při diagnostice zácpy je vždy nutné brát v úvahu rozdílné subjektivní vnímání kvality vyprazdňování, ať již pacientem, pečovatelem nebo ošetřujícím personálem. Pasáž zažívacím traktem ovlivňuje řada faktorů: skladba a kvalita stravy, fyzická aktivita, množství tekutin, funkce trávicí trubice apod. Mezi potraviny způsobující zácpu patří kakao, čokoláda, silný čaj, bílé pečivo nebo rýže, naopak proti ní působí zelenina, ovoce (švestky, meruňky, třešně, hrušky, jablka), celozrnné pečivo, luštěniny, zakysané mléčné výrobky, některé minerálky, ořechy či olejová semena (lněné, slunečnicové).

Akutní zácpa může představovat celkem banální záležitost, stejně jako začátek náhlé neprůchodnosti střevní.  Nejčastěji se jedná o funkční zácpu, vzniklou změnou defekačního stereotypu, např. vlivem stressové situace, strachu, změny místa pobytu a nedostatku soukromí s nedostatečným hygienickým zázemím (při cestování, pobytu v nemocnici apod.) změnou stravování s nedostatkem vlákniny a tekutin, omezením pohybu nebo vlivem nově nasazených léků.

Chronická funkční zácpa často obtěžuje pacienty i mnoho let.  Může být způsobena chorobným stavem nebo léčbou. Mezi choroby, které mohou vyvolat zácpu patří hormonální poruchy jako snížená funkce štítné žlázy či cukrovka, dále dehydratace, některé neurologické poruchy, deprese, úzkost a různá onemocnění trávícího traktu. Také mnoho léků může způsobit zácpu. Například některá antidepresiva a antipsychotika, léky proti bolesti (analgetika, nesteroidní antiflogistika, opioidy), léky na vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol či srdeční arytmie.

Jak řešit a léčit zácpu

V dlouhodobé prevenci zácpy je třeba odstranit příčinu (léčba primárních chorob, vyvarování se léků způsobujících obstipaci). V případě funkčních poruch je důležitý správný životní styl, pravidelný denní režim a eventuální nácvik pravidelné defekace, dostatečná hydratace a fyzická aktivita. Pacient by měl být lékařem poučen o vhodné dietě, případně si vést tzv. defekační deník, kde bude zaznamenávat frekvenci a konzistenci stolice a další doprovodné příznaky (dyspepsie, tlak v břiše, obtížné vyprazdňování, nutnost použití manuálních manévrů apod.)

Z léčiv pomáhají ke zvládnutí zácpy projímadla (laxativa). K dispozici jsou ve formě kapek, sirupů, tablet, čípků, minerálních vod, pasty či rozpustného prášku. Mezi takzvaná objemová projímadla patří vláknina, která váže vodu, zvětšuje objem stolice, stimuluje a zrychluje střevní pohyb. Podmínkou jejího užívání je dostatečný přívod tekutin, jinak může dojít ke zhoršení zácpy. V lékárnách je dostupná přírodní rozpustná vláknina psyllium z jitrocele indického. Osmotická laxativa vážou vodu bez zvětšení objemu stolice. Zvýšeným obsahem vody ve stolici mohou vyvolat průjem. Do této skupiny patří salinická projímadla jako minerálka Šaratica nebo Zaječická hořká voda. Špatně vstřebatelné cukry, jako je laktulóza, dráždí střevní sliznici, zvyšují motilitu a zároveň působí osmoticky. Na trhu je řada preparátů s obsahem laktulózy. Makrogoly patří do skupiny osmoticky působících přípravků, které se používají k vyprázdnění před diagnostickými, radiodiagnostickými nebo terapeutickými výkony.  Další skupinu představují kontaktní (stimulační)projímadla, která stimulují pohybblivost tlustého střeva. Účinek nastupuje za 6–9 hodin po podání, proto je nejvhodnější jejich užití před spaním. Příkladem je bisacodyl, pikosulfát sodný či glycerol. K dispozici jsou také laxativa s kombinovaným efektem objemového, osmotického a stimulačního laxativa či některá novější projímadla.

Přestože k léčbě zácpy byla vypracována režimová, dietní a farmakologická opatření, její chronické formy mohou být velmi úporné především u nepohyblivých polymorbidních pacientů pokročilého věku. Přes rozmanitý sortiment projímadel navíc zůstává část pacientů nespokojených s jejich účinkem. Závažná zácpa s nahromaděním stolice v rektu někdy vyžaduje manuální vybavení. Důležité je sledování vyprazdňování u pacientů zejména v zařízeních dlouhodobé péče a včasné řešení vyprazdňovacích potíží seniorů v lůžkových zařízeních.

Zdroj: Berková a kol. Obstipace ve stáří. Geri a gero 2016; 5(4): 211-218.

(sa)

Položte dotaz odborníkovi

Ptejte se našich lékařů a specialistů a získejte pomoc v souvislosti se svými pochybnostmi, které se týkají stárnutí.

Jak to funguje?

1.

Položte otázku, na kterou potřebujete znát odpověď a vyplňte e-mail, na který Vám poté přijde odpověď.

2.

Otázka bude odeslána specialistům, kteří Vám na otázku do 48 hodin odpoví.

3.

Na odpověď vás upozorníme e-mailem nebo ji naleznete v naší on-line poradně.

Diskuze

Fík, 11.08.2019

Počet odpovědí: 1
Obtěžuje mě dlouhodobě zácpa, je mi 80 let. Bez večerního požití 0,8-1,0 dl Zaječické minerálky se nevyprázdním. V průběhu dne ráno vypiji cca 3 dl vody, poté snídám 5dkg celozrnného chleba s medem, škvark. pomazánkou a 3 dl ovoc. čaje, melty, kávy nebo jiné kávovinové směsi, k obědu vždy 3 dl polévky + hlavní jídlo a 1 nealk. pivo, odpol. 3dl kávy, k večeři 4 dl stejných nápojů jako k snídani + cca 4 dkg konzumního chleba většinou s něčím, co obsahuje ryby. Před spaním vypiji 0,8 dl Zaječické. Problém je v tom, že oněch 0,8 Zaj. mi ne vždy zabere, další den pak vypiji 1-1,2 dl Zaj. a to většinou účinkuje. Účinek se ne vždy projeví po ránu, někdy až odpoledne, což je problém, který mě poutá doma, protože stolice si velice imperativně a náhle v tomto případě vynucuje odchod. Stolice je vždy řídká, kašovitá. Někdy, cítím-li nutkání a nemohu se vyprázdnit použiji glyc. čípek. Co dělám špatně či co mohu dělat jinak, lépe? Předem děkuji za jakoukoliv radu. F.J.

Dobrý den.

Uvedené potíže by asi bylo vhodnější hodnotit z dlouhodobého a celkového hlediska. Nepravidelné vyprazdňování trápí nezanedbatelnou část populace. Pokud problém nepřesáhne určitou hranici, tak na ni lze pohlížet i jako variabilitu normálního stavu - chci tím říct, že například stolice jenom 3x za týden by se nemusela nutně hodnotit jako zácpa a dle Vašeho příspěvku chápu, že většinou se vyprazdňujete denně, nebo obden. Nechci tím říkat, že potíže není třeba řešit, jenom že cestou internetu se problém nejeví jako zcela zásadní. V tomto ohledu je právě vhodnější spolupráce s praktickým lékařem (pokud s ním máte navázanou dobrou spolupráci), který Vás zná dlouhodobě. Pouze na základě čtení Vašeho příspěvku, mi osobně přijde, že celkový objem stravy je nízký - jíte 100 gramů chleba s nějakou pomazánkou (tj. cca 2 krajíce) a jedno hlavní jídlo. Takový objem může jednoduše tělo zpracovat a stolice nemá z čeho vznikat. Pokud to doháníte velkým objemem tekutin (tekutiny samozřejmě rozhodně na škodu nejsou, vy pijete cca 2 litry denně, což by mělo být plus mínus v pořádku), může se stát, že střevům pak skutečně chybí "obsah" stolice. Když pak jednorázově vypijete více tekutiny najednou, může dojít k tzv. osmotickému průjmu a stolice je vodnatá, protože skutečně obsahuje hlavně vodu. Takových úvah je možné vytvořit více - cestou internetu je však těžké odhalit detaily - proto pokud Vás vyprazdňování trápí, je lepší začít spolupracovat s někým osobně. Můžete pak zkusit různá opatření, resp. změny jídelníčku tak, aby vedly k Vaší spokojenosti. 

MUDr. Oniščenko, praktický lékař, Praha 6

MUDr. Boris Oniščenko
Praktický lékař

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.