Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Příčiny a léčba nespavosti u seniorů

Nespavost je častým problémem u starších lidí. Mezi nejčastější příčiny patří bolest, stres, nepravidelný režim a nesprávné stravovací návyky. Léčba nespavosti by pak měla být komplexní a začít co nejšetrnějšími prostředky.

Nespavost způsobená léky

Příčinou nespavosti může být nesprávné nastavení léčby nebo jejich vedlejší účinky. Zejména v případě více užívaných léků je třeba pátrat po možných interakcích a vedlejších účincích léčby.

Užívání diuretik večer působí močopudně v nočních hodinách a budí člověka i několikrát za noc. Tyto léky je proto vhodné podávat ráno.

Stejně tak by se měly ráno užívat léky zvyšující prokrvení mozku, podávané například po cévní mozkové příhodě, které zvyšují bdělost. Kofein není jen součástí kávy, ale nachází se také v řadě volně prodejných léků proti bolesti. I zde je třeba mít na mysli, že účinek může přetrvávat déle a zhoršovat usínání. Podobně je tomu u takzvaných nootropik, jako je piracetam nebo přípravky s ginkgo bilobou. Léčiva na chřipku zase mohou obsahovat fenyefrin nebo pseudoefedrin s povzbudivými účinky.

Poruchy spánku mohou způsobovat rovněž některá antidepresiva, která stimulují CNS. Patří sem léky s účinnými látkami, jako je moklobemid, venlafaxin, paroxetin, citalopram a další. Nespavost může být způsobena i užíváním antiparkinsonik, kam patří L-dopa, amantadin, bromokriptin či pergolid. Z dalších skupin léků mohou zapříčiňovat nespavost antiastmatika (salbutamol, salmetrol, formoterol), betablokátory či léky na vysoký tlak – antihypertenziva.

Léčba nespavosti

V léčbě nespavosti je nejvhodnější začít s léčivem, které nemá tak výrazný hypnotický účinek, ale je šetrnější. Jednou z možností je hořčík, který je součástí řady přípravků jako Magnosolv, MagneB6 Magnesii lactici, Magnerot apod. Na některé starší pacienty má dobrý vliv podávání bylinných extraktů a čajů. Uplatňují se silice z rostlin, jako je meduňka, levandule, máta, kozlík, mučenka nebo chmel. Naopak extrakt z třezalky tečkované se u seniorů nedoporučuje.

Své místo v léčbě nespavosti mají dále tzv. Z-látky jako zoplidem či zopiclon. Při jejich podávání je potřeba začít s nižší dávkou, například půlkou tablety před spaním, pokud se spánek nedostaví, vzít druhou půlku. Benzodiazepiny je třeba užívat s opatrností a nejlépe jen po krátkou dobu, neboť jsou návykové.  Senioři by neměli užívat benzodiazepiny s dlouhým eliminačním poločasem, jako je diazepam, clonazepam či klobazam. V individuálních případech lze podávat alprazolam, bromazepam či oxazepam.

Nespavost bývá často spojena s depresí. V tomto případě je na místě podávání antidepresiv, doporučují se však látky s hypnotickým účinkem, například trazodon či mirtazapin.

U seniorů s Parkinsonovou či Alzheimerovou nemocí nebo u hospitalizovaných pacientů, kde je přítomen noční neklid a zmatenost, jsou indikována antipsychotika se sedativním účinek – například melperon či tiapridal.

Sedativní účinek mají také některá antihistaminika jako promethazin, dimentinden, bisulepin či hydroxyzin.

V neposlední řadě můžeme zmínit účinek melatoninu, který upravuje biorytmy a zlepšuje tak i spánek.

Zdroj: Neuschlová L. Nespavosť u seniorov z pohľadu klinického farmaceuta. Geri a gero 2018; 7(2): 79-81.

(sa)

Položte dotaz odborníkovi

Ptejte se našich lékařů a specialistů a získejte pomoc v souvislosti se svými pochybnostmi, které se týkají stárnutí.

Jak to funguje?

1.

Položte otázku, na kterou potřebujete znát odpověď a vyplňte e-mail, na který Vám poté přijde odpověď.

2.

Otázka bude odeslána specialistům, kteří Vám na otázku do 48 hodin odpoví.

3.

Na odpověď vás upozorníme e-mailem nebo ji naleznete v naší on-line poradně.

Diskuze

MSCNic, 07.03.2021

Počet odpovědí: 0
Логистическая компания "Азия-Трейдинг" организовывает регулярные отправки товара из Китая для интернет магазинов оптово-розничной торговли России. Мы предлагаем хорошие условия сотрудничества и выгодные цены обеспечивая минимальные сроки доставки товара до Вашего склада.

MSCNic, 20.02.2021

Počet odpovědí: 0
Основным торговым партнером нашей страны является Китай. Товары из Поднебесной моментально расходятся на отечественном рынке, и именно такое сотрудничество заинтересовало многих предпринимателей. Однако доставка груза через границу требует достаточно много времени, что отрицательно сказывается на прибыли. В этом случае стоит воспользоваться сервисом карго из Китая транспортно-логистической компании "Азия-Трейдинг".

MSCNic, 03.02.2021

Počet odpovědí: 0
Аутсорсинг ВЭД для юридических лиц. Компания Азия-Трейдинг возьмет на себя все функции отдела внешнеэкономической деятельности. Окажем услуги полного цикла внешнеторговых сделок при работе с Китаем и странами Азии. http://msc.com.ru

MSCNic, 19.01.2021

Počet odpovědí: 0
Преимущества международных поставок товаров с группой компаний "МСК" - Поставка товара от склада отправителя в Китае до склада получателя в России в минимальные сроки.

slávek, 02.06.2020

Počet odpovědí: 0
Dobrý den.Je mi 74 let a mám problémy se spánkem po půlnoci.Chodím pravidelně spát v 21,oo hod a vstávám v 5,00.Denně chodím asi 3 hod,nělolik set metrů i běžím(po rovině a z kopce).Usínám dobře(do několika minut),krátce po půlnoci jdu na WC a po této době již spím velmi špatně.Často se probouzím,ráno se cítím unavený.Jsem diabetik,měřím 175 cm vážím 63kg. Děkuji Kocmánek

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.