Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Vše o pohybu v seniorském věku

30.4.2023

Pohybová aktivita je velmi důležitá v každém věku. Její význam s věkem roste a vhodně zvolená pohybová aktivita může být i doplňkem léčby mnoha onemocnění.

Vše o pohybu v seniorském věku

Pohybová aktivita je velmi důležitá v každém věku. Její význam s věkem roste a vhodně zvolená pohybová aktivita může být i doplňkem léčby mnoha onemocnění. Významným efektem je zejména zachování schopnosti sebeobsluhy a zlepšení psychického stavu. Jako pohyb se nepočítá jen běh, bruslení, posilování apod. Pro lidi v seniorském věku jsou velmi vhodné procházky, práce na zahradě, tanec, a lepší je dokonce i hodinová procházka po nákupním centru než sledování telenovely. Udržení vzpřímeného postoje a schopnosti samostatného pohybu je základem zdravého stárnutí a soběstačnosti.

Základem pohybových aktivit v seniorském věku by měla být ranní rozcvička, která pomáhá zmírnit obtíže spojené se ztuhlostí, váznoucím pohybem v kloubech a bolestmi zapříčiněnými blokádami. Cvičení může dosahovat délky až 20 minut. V průběhu dne je jednou z nejvhodnějších pohybových aktivit chůze. Samozřejmě pokud při ní nemáte žádné obtíže. Pravidelná chůze je optimální i jako prevence osteoporózy. Oblíbené hole na nordic walking mohou být pomocníkem při poruše rovnováhy. Jízda na kole je též vhodná, pokud nejsou přítomné problémy s rovnováhou. Případně lze jízdní kolo nahradit rotopedem. Velmi často je u seniorů doporučováno plavání. Tato aktivita má pozitivní vliv na celý kardiorespirační systém, má pozitivní vliv na pohybový aparát, a dochází ke snadnějšímu žilnímu návratu. Pro plavání doporučujeme volit spíše místa s teplejší vodou. Volit lze také cvičení ve vodě či akvaaerobik. Optimální doba cvičení je 2 až 3 hodiny po jídle. Na druhou stranu jsou pohybové aktivity, které se seniorům spíše nedoporučují. Jsou to sporty, které vyžadují švih (golf, squash, tenis), zvedání těžkých břemen, rotační pohyby, zvláště prudké změny, náhlé změny polohy z horizontální do vertikální a aktivity založené na výskocích, poskocích a prudkých změnách poloh (volejbal, nohejbal).

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.