Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Poradna

Položte dotaz odborníkovi

Ptejte se našich lékařů a specialistů a získejte pomoc v souvislosti se svými pochybnostmi, které se týkají stárnutí.

Jak to funguje?

1.

Položte otázku, na kterou potřebujete znát odpověď a vyplňte e-mail, na který Vám poté přijde odpověď.

2.

Otázka bude odeslána specialistům, kteří Vám na otázku do 48 hodin odpoví.

3.

Na odpověď vás upozorníme e-mailem nebo ji naleznete v naší on-line poradně.

Diskuze

Soběstačnost , 07.12.2019

Počet odpovědí: 0
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, dotazem, kdo posuzuje, jaká instituce, sníženou soběstačnost (tz. invaliditu č. IV.) ? Děkuji za vstřícnost a odpověď. S přáním hezkého dne... František ŠEVČÍK

Nodar, 15.10.2019

Počet odpovědí: 0
ad) oslabený sluch ... úbytkem jemných buněk kochleárního aparátu ... DD, není nějaká studie, jak takový úbytek alespoň zpomalit? Případně zda to (ne)trápí jedince s vysokým tlakem, zvýšeným cholesterolem, zda není nižší výskyt ve státech se středomořskou stravou nebo u národů konzumujících převážně ryby, prostě životní styl, vitamíny atd. ...?

izenocudei, 08.10.2019

Počet odpovědí: 0
http://mewkid.net/buy-xalanta/ - Amoxil Causes Gallstones Buy Amoxicillin Online edu.khzk.mojestari.cz.jpl.cn http://mewkid.net/buy-xalanta/

Fík, 11.08.2019

Počet odpovědí: 1
Obtěžuje mě dlouhodobě zácpa, je mi 80 let. Bez večerního požití 0,8-1,0 dl Zaječické minerálky se nevyprázdním. V průběhu dne ráno vypiji cca 3 dl vody, poté snídám 5dkg celozrnného chleba s medem, škvark. pomazánkou a 3 dl ovoc. čaje, melty, kávy nebo jiné kávovinové směsi, k obědu vždy 3 dl polévky + hlavní jídlo a 1 nealk. pivo, odpol. 3dl kávy, k večeři 4 dl stejných nápojů jako k snídani + cca 4 dkg konzumního chleba většinou s něčím, co obsahuje ryby. Před spaním vypiji 0,8 dl Zaječické. Problém je v tom, že oněch 0,8 Zaj. mi ne vždy zabere, další den pak vypiji 1-1,2 dl Zaj. a to většinou účinkuje. Účinek se ne vždy projeví po ránu, někdy až odpoledne, což je problém, který mě poutá doma, protože stolice si velice imperativně a náhle v tomto případě vynucuje odchod. Stolice je vždy řídká, kašovitá. Někdy, cítím-li nutkání a nemohu se vyprázdnit použiji glyc. čípek. Co dělám špatně či co mohu dělat jinak, lépe? Předem děkuji za jakoukoliv radu. F.J.

Dobrý den.

Uvedené potíže by asi bylo vhodnější hodnotit z dlouhodobého a celkového hlediska. Nepravidelné vyprazdňování trápí nezanedbatelnou část populace. Pokud problém nepřesáhne určitou hranici, tak na ni lze pohlížet i jako variabilitu normálního stavu - chci tím říct, že například stolice jenom 3x za týden by se nemusela nutně hodnotit jako zácpa a dle Vašeho příspěvku chápu, že většinou se vyprazdňujete denně, nebo obden. Nechci tím říkat, že potíže není třeba řešit, jenom že cestou internetu se problém nejeví jako zcela zásadní. V tomto ohledu je právě vhodnější spolupráce s praktickým lékařem (pokud s ním máte navázanou dobrou spolupráci), který Vás zná dlouhodobě. Pouze na základě čtení Vašeho příspěvku, mi osobně přijde, že celkový objem stravy je nízký - jíte 100 gramů chleba s nějakou pomazánkou (tj. cca 2 krajíce) a jedno hlavní jídlo. Takový objem může jednoduše tělo zpracovat a stolice nemá z čeho vznikat. Pokud to doháníte velkým objemem tekutin (tekutiny samozřejmě rozhodně na škodu nejsou, vy pijete cca 2 litry denně, což by mělo být plus mínus v pořádku), může se stát, že střevům pak skutečně chybí "obsah" stolice. Když pak jednorázově vypijete více tekutiny najednou, může dojít k tzv. osmotickému průjmu a stolice je vodnatá, protože skutečně obsahuje hlavně vodu. Takových úvah je možné vytvořit více - cestou internetu je však těžké odhalit detaily - proto pokud Vás vyprazdňování trápí, je lepší začít spolupracovat s někým osobně. Můžete pak zkusit různá opatření, resp. změny jídelníčku tak, aby vedly k Vaší spokojenosti. 

MUDr. Oniščenko, praktický lékař, Praha 6

MUDr. Boris Oniščenko
Praktický lékař

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.